O satelitní televizi

Jak již název napovídá, satelitní TV, lidově též "satelit" je metoda přenosu televizního vysílaní, kdy místo pozemním přenosem se signál šíří od pozemní stanice odrazem přes satelitní družici dále na zem, třeba o pár tisíc km jinde. Satelitní přenos má pro koncového zákazníka výhodu, že umožňuje příjem velkého množsví programů podobně jako u kabelové televize s tím, že mnohdy je nutno uhradit jen náklady spojené s montáží a další sledování již je de facto zdarma. Druhý důvod, proč se používá satelitní příjem, je příjem signálu TV ve velmi odlehlých oblastech, např. horské oblasti, vesnice, zkrátka místa, kam nevedou kabelové rozvody nebo jsou v "rádiovém stínu" pozemního přenosu.
 
Pro příjem satelitní televize jsou potřeba následující věci
  • Parabolickou nebo eliptickou anténu
  • Konvertor (převodník signálu získaného anténou z pásma desítek GHz do pásma cca. 900 - 1900 MHz)
  • Satelitní příjmač nebo TV s DVB-S/S2 tunerem (Mnohdy již zabudován)
  • Dekodovací kartu (pro šifrované a placené přenosy)
  • Volný výhled na oblast, kde se nachází družice (problém zejména u činžovních domů v zákrytu)

 

Ukázka satelitní parabolické antény s konvertorem, v tomto případě je taktéž současně instalován pozemní příjem (horní anténa) a FM rádiová anténa (střední kruhová anténa)
 
Na rozdíl od pozemního přenosu, kde má signál relativně nižší směrovost, vzádlenost od vysílače (větší tolerance natočení antény bez dopadu na kvalitu signálu) a frekvenci (desítky GHz vs. stovky MHz) je nutno použít vysoce směrovou a ziskovou anténu, neboť útlum mikrovlnného pásma desítek GHz je značný a už takto zeslabený signál je nutno koncentrovat na konvertor, aby bylo možno efektivně tento signál přijmout. 
 
Výhodou "satelitu" je též možnost kombinovat příjem z více družic. Standardně naše firma montuje na jednu parabolu v ideálních podmínkách až 4 konvertory pro příjem odlišných družic, což rozšiřuje teoretickou a praktickou nabídku příjmaných programů.
 
Častým nešvarem u satelitního příjmu je doslova "oblepit" činžák spoustou parabolických antén a pokud je strana domu odvrácena od místa s ideálním příjmem, tak dokonce i různými konstrukcemi, které parabolu vysunou ven z domu třeba o dva metry, aby se dostala k signálu. Tento problém lze elegantně vyřešit společným satelitním rozvodem, což je analogie STA pro pozemní příjem, lépe řečeno rozšíření či vybudování STA se satelitním příjmem. (O montáži zde)

Dalším rizikem jsou nekvalitní komponenty, které málo odolávají povětrnostním vlivům, nejsou např. certifikované pro Skylink, tudíž s ním nefunguje korektně a spolehlivě a dále taky menší životnost, např. nevhodné materiály pro venkovní provoz, proto vždy používáme kompresní F konektory a voděodolné součástky, aby výsledné dílo bylo spolehlivé aodolné. Satelitní příjem je oproti pozemnímu mnohem "choulostivější" na nedokonalosti. Je tedy důležité jak zvládnout samotný příjem (správně nastavit anténu a příjmač), tak i mechanicky správně sestavit, namířit a zajistit anténu. Už se stalo, že vlivem větru např. se parabola samovolně otočila, anebo dokonce byla "urvána" silou větru. Montáže tedy provádíme tak, aby byly odolné, kvalitní, ale také šetrné k vaší stavbě
 
Jako bonus jsme sestavili tento seznam SAT TV stanic podle jazykové lokace
 

Seznam FTA stanic podle jazyků 

Seznamy jako PDF soubory
 

 

Kontakt

Oldřich Matouš
U Sadu 2, Veleslavín
Praha 6

mobil: 736 642 437
IČO: 169 159 17

© 2023 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode